Osvajač trkaćih staza

Urednici zahvaljuju Vitaliju Miljakovu, Nikitinom ocu, na pruženom materijalu.

9. travnja 2011. UJEDINJENI ARABSKI EMIRATI ODREĐIVALI SU PRVENSTVO ROTAX MAX KARTING, SASTOJEĆE OD 12 stupnjeva i ULAZNO MJESTO U TRI GRADA ZEMLJE - AL AIBU. RACER IZ RUSIJE NIKITA MILYAKOV PRVO MJESTO U ROTAX MAX JUNIOR RAZREDU NA POSLJEDNJI 12. STEP I 4. MJESTU U PRVENSTVU. Posljednja faza utrke karata prošla je u luci u konfiguraciji konačnog puta - istog onog u kojem će se u finale ovih klasa prolaziti veliki finale tih godina.

Kartonsko prvenstvo UAE u klasama Rotax Max, ili UAE Rotax Max Challenge, održava se od listopada do travnja i sastoji se od 12 etapa, od kojih se sedam održava u Al Ainu, četiri u Dubaiju i jedna u Abu Dhabiju. Ovisno o dobi pilota, na natjecanjima je zastupljeno nekoliko klasa - kadeti, Rotax Max Junior, Rotax Max Senior, Rotax Max Master i DD-2. Na prvenstvu sudjeluju vozači iz cijelog svijeta koji trenutno žive u UAE i zaljevskim zemljama (i ne samo), a imaju nacionalnu ili međunarodnu trkačku dozvolu. To je ono što ovim natjecanjima daje izuzetan duh borbe na svakom centimetru staze i zabave.

Prošle sezone u karting prvenstvu UAE prisustvovao je jedini predstavnik Rusije i zemalja ZND - Nikita Milyakov. Mladi sportaš počeo je karting u Tyumenu s 12 godina i sudjelovao na peharima Uralskog federalnog okruga (Ural Federal District) u sklopu Tyumen KDT tima nazvanog po A. M. Kizhevatova pod vodstvom trenera Aleksandra Ovechkina. Nikita je svoju trkačku karijeru nastavio 2010. godine u Moskvi u sklopu trenerskog centra Leader, pod vodstvom trenera Sergeja Kononova i Antona Kononova, gdje je sudjelovao u dvije etape RAF-a u karting prvenstvu u klasi Rotax Max Junior.

Nadalje, zbog obitelji koja se preselila u Dubai (UAE), Nikita nije mogao završiti sezonu započetu u Rusiji, ali uspio je sudjelovati na karting prvenstvu UAE-a u klasi Rotax Max Junior i od prve faze, 1. listopada 2010., pridružio se borbi. Već u trećoj fazi prvenstva Nikita je zauzeo treće mjesto i popeo se na postolje, a u sljedećim fazama bio je vrlo blizak liderima. Ali nije sve išlo tako glatko.

"Crni dan" bila je deseta faza natjecanja, održanog 18. ožujka ove godine u Dubaiju. Nikita je zauzeo dobro mjesto na startu prve utrke zagrijavanja etape i već je pretekao vođu kada je došlo do dodira s njegovim automobilom. Kolica Nikita metak je uletio u zid prije prvog skretanja na cestu. Ne samo da je ovjes pretrpio udarac, već je i stup upravljača propao. Srećom, sve je uspjelo s pilotom, nema štete. Tim "Al Ain Racing" (Al Ain Racing), a to je Nikita, uspio je pripremiti ozlijeđene karte za predfinalnu utrku, gdje se Nikita uspjela probiti s posljednjeg mjesta na četvrto mjesto.

U finalu se planiralo razvijatipožurite i popnite se na postolje kada je u drugom skretanju u prvom krugu utrke, u rezultirajućoj "blokadi" automobil opet pretrpio štetu, "nespojivu s nastavkom utrke". No kako kažu - "kvarovi se stvrdnjavaju", i posljednja 12. faza prvenstva bila je potvrda toga. Nikita je pobjedila u utrci u fantastičnom stilu, svladavši se s posljednjeg mjesta na prvo mjesto, ispred srebrnog medalja sezone Piersa Pakenhama Walsha, koji je završio na drugom mjestu, i sezonskog prvaka Abdullaha Al Rawahija, koji se mogao samo popeti na trećem koraku pijedestal. Prema rezultatima sezone 2010-2011, Nikita Milyakov zauzela je 4. mjesto.

U listopadu ove godine Nikiti će napuniti 16 godina, a planira nastaviti svoje nastupe u sljedećem razredu karting prvenstva UAE - Rotax Max Senior. U studenom 2011. godine, međunarodni krug Al Ain International Circuit, bit će domaćin Velikog finala međunarodne serije Rotax Max, na kojem će prvaci iz cijelog svijeta prepoznati najjače u svojim klasama. U finalnom natjecanju serije sudjelovat će i jahači iz Rusije.

Želimo im uspjeh i sjajne pobjede!

Pogledajte video: LEGO City - 60084 Prijevoznik trkaćih motocikala (Travanj 2024).